Koronavírus na Slovensku – zlyhanie politikov a odborníkov

7. marca 2020, jhpi, Spoločnosť

 

Základným zlyhaním je to, že nikto až na výnimky si nedokáže trocha poodstúpiť a pozrieť sa na trend. Pre strom nevidia, a nechcú vidieť les. Sami sú vystrašení a nerobia opatrenia, lebo sa ich boja robiť a neddôvodnene predpokladajú, že vírus si povie že už nebude nákazlivý. K tomu by ale malo dôjsť až na jar. Nečinnosť a neschopnosť politikov je tak chronickým deja vu, vždy, keď nastal nejaký problém.

 

6. 3. 2020 došlo v EÚ k masívnemu nárastu počtov nakazených. Podkladom sú dáta WHO.

Ako je možné, že tento trend elity nevidia?

 

 

 

 

Recenzia vyjadrení politikov a odborníkov

 

 

Prezidentka Čaputová, premiér Pelegríni a ostatní ktorí vyzývajú k nepodliehaniu panike

Panika je do značnej miery nekontrolovateľná rozumom. Panika je prirodzený mechanizmus mobilizujúci ľudí k zmene zaužitých stereotypov – ktoré teraz treba zmeniť.

Výzva prezidentky NIJAK nerieši hrozivý trend nákazy – netuší kam trend ukazuje.

 

 

Politici a odborníci ktorí vyzývajú k nerobeniu si zásob

Urobenie si zásob v krajine, kde máločo funguje skutočne dobre je prejavom rozumnosti. Prípadné zahodenie nespotrebovaného nikoho nezabije. Obchodníci si namastia vrecká – tiež to nikoho nezabije. Ale to, že nikto z odborníkov ani politikov sa nedokáže pozrieť na trend vývoja a reagovať skutočnými opatrenia môže zabiť mnoho ľudí.

 

 

Titulok novín “Koronavírus je tu. Čo teraz?” a “Slovensko odolávalo nákaze koronavírusom najdlhšie z krajín V4.”  a podobné naivné výroky

Pochopiteľne že koronavírus je tu. A to, že sa u nás ukázal tak neskoro je zlou správou pre túto krajinu. Ukazuje akurát na neschopnosť včasnej identifikácie. V Rakúsku zachytili celú slovenskú rodinu nakazenú koronavírusom. Tá sa nakazená pohybovala aj na Slovensku. Tri slovenské nákazy na záhorí – nákaza od syna, ktorý nakazil otca aj matku, a bol v Taliansku niekedy vo februári. Ale „Slovensko odolávalo najdlhšie“. Titulok znova len reflektuje mentálnu tabula rasa v schopnosti analyzovať a pochopiť trend dát.

 

 

Opatrenie Zákaz výletov žiakov do zahraničia

Je nedostatočné. Nákaza je tu a Slováci netušia v akom rozsahu. Výlety do Talianska mali byť zakázané už dávno, dnes bol čas na zákaz domácich výletov. Zlyhanie zodpovedných.

 

Koronavírusu podľahlo už viac ako 3000 ľudí. Na chrípku však ročne zomrie omnoho viac

Článok šokujúco porovnáva neporovnateľné. Na bežnú chrípku zomrie celosvetovo 400 tisíc ľudí. A má priemernú úmrtnosť 0,1%. Autor článku porovnáva ukončenú sezónu bežnej chrípky so stavom, kde sa nákaza v európe a vo svete len rozbieha – 50 dní do konca chrípkovej sezóny, pritom nárast nákazy je zjavne geometrický a úmrtnosť na koronavírus je cca 2% a viac, čiže koronavírus je najmenej 20x smrteľnejší ako bežná chrípka. Je šokujúce, ako nekompetentne pristupujú aj médiá k tejto situácii. Chrípková sezóna trvá približne do 18 týždňa, sme v 10. týždni. Len úplná nekompetencia umožňuje nespočítať si, kam sa dostane geometrický rozvoj nákazy za 8 týždňov. Ak by som uviedol, aký počet nákaz a úmrtí naznačuje súčasný trend k 1. máju 2020 čo je cca 18. týždeň, mohol by som obvinený zo šírenia poplašnej správy – tak hrozivé číslo to je.

 

Zákaz odletov a príletov z / do Talianska

Neuveriteľne neskoré opatrenie. Taliansko zaznamenalo 6.3. už “len” 20% nárast nákaz a má v karanténe mestá a uzatvrelo školy. Ale Nemecko má denný nárast nákaz o 51%, Francúzsko o 32.8%, Španielsko o 23%. Dnes je aktuálny zákaz letov do ďalších krajín EÚ – všetkých. Odborníci nedotknutí analytickým prístupom a poodstúpením si z pred stromu na ktorým pozerajú kvôli ktorému nevidia les zasa len znova zlyhali.

 

 

Nedostatok rúšok v lekárňach

Rúšky neriešia nič podstatné. Napriek tomu sa míňa mnoho času na túto tému namiesto ťahu na bránku – skutočné opatrenia obmedzujúce výmenu nákazy medzi ľudmi.

 

 

Odborník: “Nemáme k dispozícii očkovaciu látku”

Irelevantné v čase nákazy. O čo ide je prežiť s čo najmenšou ujmou do konca chrípkovej sezóny a dať sa na ďalšiu sezóny – až bude vakcína – očkovať.

 

 

Odborník: “Ľudia by nemali cestovať do oblastí kde sa koronavírus vyskytuje”

Už sa vyskytuje v Európe aj na Slovensku, a ktokoľvek koho stretnete kdekoľvek  môže byť nakazený – vďaka laxnosti a neschopnosti odborníkov pozrieť sa na dáta Číny a urobiť po prvých nákazách v európe skutočné opatrenia – včas.

 

 

Pellegrini: “Ak každý jeden z nás sa bude správať zodpovedne – to je jediná šanca ako môžeme eliminovať riziko nákazy”.

Preložím: “Zlyhali sme a zlyhávame v skutočných opatreniach obmedzujúcich šírenie nákazy a nechávame to na vás. Umývajte si ruky.”

“Každý jeden” sa tu nebude správať rozumne. Na to je tu štát, aby si vynútil opatrenia, aby zabránil stratám spôsobeným tými, ktorí nebudú a nie sú schopní správať sa zodpovedne.

Na zasadnutí krízového štábu všetci sedia ako banda neschopných ľudí s nulovým prospechom riešenia šírenia nákazy.

 

 

Video merania teploty na letisku.

Osoby to vykonávajúce majú síce kvalitnejší respirátor, ale majú nechránené oči. Spojivkový vak v očiach je takisto vstupnou bránou pre nákazu. Nechránené. Ukazuje to zakaždým na “kvalitu” akú vieme na Slovensku dosiahnuť.

 

 

Predpisovanie liekov elektronicky

Môže mať pozitívny vplyv proti šíreniu vírusu – pre tých, ktorí to dokážu využiť. Obávam sa, že ich bude málo.

 

 

Zákaz návštev v nemocniciach a DSS

Môže mať pozitívny vplyv na malý segment obyvateľstva – proti šíreniu vírusu – v nemocniciach a DSS.

 

 

Zváženie návštev športových a kultúrnych podujatí

Toto vyjadrenie je podporou pre ich návštevu. 

 

 

Zastavovanie áut na hraniciach

Má pozitívny vplyv z pohľadu sťažovania cestovania, čo bráni a spomaľuje, prípadne odradzuje od cestovania.

 

Diskusia TA3, 6.3.

Vladimír Krčméry

 

Tento pán hovorí veľmi rozumne a k veci, aj z hľadiska riešení. Ako jeden z mála

 

Elena Prokopová hlavná odborníčka pre pediatriu

Fedor Čiampor