Koronavírus a EÚ

19. marca 2020, jhpi, Spoločnosť

Angela Merkelová – šéfka Nemecka a Ursula von der Leyenová – nemecká politička – a predsedníčka Európskej komisie včera či predvčerom prišli na to, že “situácia je vážna” a “možno sme situáciu podcenili”.

 

Koronavírusový vlak beží na plné obrátky, počty nakazených garantujú ďalšie šírenie s geometrickým rastom. A to napriek tomu, že dáta z Číny boli dávno známe. Politici a elity EÚ si nič nevšimli.

Neskôr sa stali verejne dostupné dáta Talianska. Elity EÚ – nič.

 

Čo znamená “dostupné dáta”?

Sú to dáta o počtoch a miestach rozširovania nákazy, ktoré sú matematicky analyzovateľné, z ktorých je predvídateľný následný vývoj minimálne v hrubých rysoch.

Elity EÚ – nič. Odborníci EÚ, elity, akoby tu neexistovali. Vyrojili sa ako muchy až bol vírus nezastaviteľný.

 

Až tento týždeň Ursula von der Leyenová za EÚ objavila že by možno nebolo zle uzavrieť hranice EÚ v čase keď je to prakticky zbytočné.

 

Úprimne, ľudskú hlúposť považujem za prirodzený jav ktorý proste nemôže neexistovať, a svojim spôsobom je prospešný.

 

Ale keď šéfka Nemecka a šéfka EÚ pochopí, že sa “niečo deje” až vtedy, keď je to jasné aj poslednému ožranovi s prepitým mozgom v dedinskej krčme na konci sveta, nastáva stav zdesenia nad tým, aké sú skutočné schopnosti európskych elít.

 

Presne túto neschopnosť elít EÚ sme videli pri riešení ekonomickej krízy. Neschopnosť a impotencia. Každé riešenie EÚ trpí tou istou vadou – nekonečnou neschopnosťou byť v obraze a nekonečnou neschopnosťou dodať včas aspoň trocha účinné riešenie.

 

Smrad hlavnej modly – biznisu

 

Na pozadí konania celej EÚ je cítiť smrad hlavnej modly – trvalého ekonomického zisku – biznisu. Dôkazom je privatizácia ziskov a socializácia strát v podaní politikov EÚ pri “riešení” globálnej ekonomickej krízy, ktorá sa “EÚ nemala vôbec dotknúť” a nakoniec trvala v EÚ cez 10 rokov bez zjavne identifikovateľných nápravných opatrení.

 

Tento smrad je v koronavírusovej kríze cítiť zo správania Nemecka a Anglicka (tam explicitne), ktorého stratégiou je akoby nechať krajinu prejsť čím skôr nákazou – tým ju imunizovať, čo umrie umrie, hlavne aby “bizinis zas zarábal čo najskôr”. Nie že by to nebolo zrozumiteľné a nemalo logiku z hľadiska poslúženia ekonomickej modle. Problém tohto prístupu je fašizoidno – genocídna myšlienka. Genocídna preto, lebo mladšej časti populácie a biznismenom akoby nevadila prípadná genocída dôchodcov. Mladík ktorý natieral svoje sliny v metre na tyč v tom konal aktívne, a nemyslite si, že táto pošahanosť je ojedinelá – tieto myšlienky majú mnohí v hlavách.

 

Štatistiky ale ukazujú, že pred nákazou nemá istotu nikto – ani mladí.

 

Riešením nemá byť “hlavne zasa produkovať zisky” a genocídne “vyčistiť EÚ od dôchodcov”.

Podnikatelia si svoje zisky vždy doženú. Politici tam majú byť na to aby konali v prospech občanov – nie tak ako to robí Merkelová Ursula von der Leyenová a celé politbyro EÚ.

 

Čína má problém

 

V Číne hlásia nulový počet nových nákaz. Neznamená to konečné víťazstvo. Čína nezískala “herd immunity” – imunizáciu spoločnosti prostredníctvom imunity väčšiny obyvateľstva. To znamená že Čína nemôže znova spustiť ekonomiku bez hrozby, že tam traja nemeckí / rakúski / talianski turisti znova rozbehnú koronavírusovú epidémiu.

 

Čína získala len čas. Považujem čínskych vedcov za natoľko schopných a inteligentných (na rozdiel od úplne tupých elít EÚ typu Merkelová a Ursula von der Leyenová), že im je jasné, že pre nich je riešením len imunizácia populácie – čiže vakcinácia – keďže fašistický prístup EÚ zjavne odmietli. Ostáva dúfať, že čínski vedci dokážu vakcínu / liek nájsť čím skôr a masovo ju vyrobiť pre svet. Čína potrebuje svet zdravý, inak nemá komu predávať.

Snáď potom politici EÚ nezakážu dovoz vakcíny z Číny – lebo toto sa od nich dá očakávať.

 

Slovensko a umelá pľúcna ventilácia

Problémom koronavírusu je zápal pľúc. Ľudia so zápalom pľúc by sa mali dostať k funkčnej umelej pľúcnej ventilácii – aby úmrtnosť nedosahovala 8% ako v Taliansku. Dáta vývoja nákazy v SR a okolitých krajinách sú dostatočným podkladom pre analýzu a výpočet predpokladaného počtu potrebných zariadení pre záchranu ľudí so zápalom pľúc. Nerobme znova tie isté chyby a vopred sa pripravme na pravdepodobný nutný počet týchto zariadení a k tomu potrebnému personálu – analýzou dát. Dajte to matematikom / epidemiológom spočítať. Majú na to nástroje.

 

Poznámky