Založ si blog

Koronavírus – ako pomôcť ekonomike aj spoločnosti

Na pandémiu naväzujúce ekonomické problémy v dôsledku zníženia výroby môžu byť závažné. Na Slovensku závažnejšie než inde – napríklad kvôli hypotékam ľudí, ale aj z mnohých ďalších dôvodov ktoré nám dnes ani nedochádzajú.

 

Neustále mám pocit, že krajina, alebo celá EÚ nemá dostatok ľudí orientovaných na hľadanie riešení. Vidím tu jednu Pekovú v ČR, ktorá zobrala komplikovaný test na zistenie koronavírusu a zjednodušila a zlacnila ho. A jednoho vedca ktorý skúma flavonoidy – prírodné látky so zistením, že niektoré z nich môžu blokovať schopnosť koronavírusu napadnúť bunku. Ostatní hľadajú tú najzložitejšiu molekulu.

 

Inak nič, hľadanie vakcíny o rok, hoci koronavírus sa prevalí cez svet tak za pár mesiacov.

WHO nás tak akurát veľkohubo poučí o tom, o čom všetkom nevedia – to sú všetky tie vyjadrenia “nie sú dôkazy o tom že”, ktoré znamenajú “neurobili sme nič a ešte sa aj tvárime múdro”.

 

Napriek tomu v danej situácii možnosti existujú. Vždy existujú nejaké možnosti.

 

Opatrenia pre podporu ekonomiky aj pre budovanie kolektívnej imunity:

  • Vyradiť z karantény ľudí, ktorí nákazou prešli. Môžu to byť tisíce ľudí, hlavne mladých. K tomu je potrebné začať hromadne používať zaznávané “rýchlotesty”, ktoré zisťujú prítomnosť protilátok proti koronavírusu – IgM a IgG v ľudskej plazme, sére alebo krvi. Test je jednoduchý, mal by byť lacný, dostupný každému, a vyrábaný na Slovensku. Nemusíme všetko dovážať. Požiadajte priemysel. Priemysel vyhovie ak bude chápať, že ide o to pustiť imunizovaných ľudí do práce – tomu priemysel rozumie. Produkovať dostatok týchto testov. 
  • Sprísniť karanténu ohrozeným skupinám ľudí (vek, nemoci) – a tým chrániť ich aj zdravotný systém.
  • Podporiť priemysel a ohrozené skupiny doručovaním tovaru doručovacími službami – tie sú dnes ťažko preťažené, a doriešiť bezkontaktné doručovanie tovaru. To sa vymyslieť dá – alebo som jediný koho k tomu napadajú riešenia? Nie, jeden internetový obchod to reklamuje, akurát to doručovatelia nedodržiavajú ako by mali.
  • Pustiť skupiny ľudí ktoré vzhľadom k veku nie sú ohrozené do systému a umožniť im prejsť si nákazou s tým, že (o ohrozené skupiny) odľahčený zdravotný systém by tým, ktorí by mali problémy pomohol. Je neefektívne držať v karanténe ľudí, ktorí nie sú nákazou ohrození a bráni to vybudovaniu kolektívnej imunity. Je však predtým potrebné overiť, či nákaza – i po vyliečení nespôsobuje údajnú neplodnosť alebo nevratné poškodenie pľúc – to by menilo situáciu.
  • Zabezpečiť zisťovanie stavu nákazy spoločnosti prieskumom – takým aký robia prieskumné agentúry – na rozumne vybratej vzorke ľudí. Nech sa na vzorke 5000 ľudí (opakovane) zisťuje stav protilátok rýchlotestami. Dalo by to významný pohľad na stav spoločnosti z hľadiska budovania kolektívnej imunity. Možno by sme sa podivili koľko ľudí si nákazou už prešlo a je zbytočné ich držať v karanténe.
  • Školy už do prázdnin neotvárať – situácii to nepomôže, skôr naopak. Žiaci zbytočne môžu ohroziť rodičov ktorí sú ohrozenými skupinami, a zbytočne zvýšiť záťaž zdravotného systému. Namiesto toho zvyšovať kvalitu dištančného vzdelávania.

 

V danej situácii nie je riešením blackout. Nie preto, že kapitánom priemyslu sa to nehodí, ale preto, že blackout nerieši problém. Hoci by aj za mesiac vírus zanikol, znova sa tu ukáže – so 100% pravdepodobnosťou. Treba nájsť riešenie, ktoré imunizuje spoločnosť. To je prospešné pre spoločnosť aj priemysel.

Čo za neuveriteľnú hlúposť je to „slovné hodnotenie“ „absolvoval“ na vysvedčení?

30.06.2020

Dnes som videl vysvedčenie žiaka 2. stupňa základnej školy. Za prvý polrok so slovným hodnotením typu „výborne“, „veľmi dobre“ atď. Je to slovný prepis číselnej známky, ktorá nesie informáciu o tom, aké výsledky žiak v jednotlivých predmetoch dosahoval. Čo som našiel za hodnotenie ku koncu školského roka? Je tam tzv. „slovné [...]

Sulík (SaS) ničí malých podnikateľov – aby poslúžil tým veľkým

01.05.2020

Ako inak sa dá rozumieť tomu, keď Sulík chce aby malí podnikatelia platili nájomné zo zatvorených obchodov kšeftárom s nájmami? No ale malí podnikatelia keďže majú uzavreté prevádzky nemajú nájom z čoho platiť. Ako to Sulík navrhuje riešiť? No socializáciou strát kšeftárov s nájmami: MÁ TO ZAPLATIŤ ŠTÁT, ČIŽE MÁME TO ZAPLATIŤ MY. Alebo nekompetentným [...]

Nová – neznáma – fáza vývoja pandémie

29.04.2020

Po mesiacoch spočiatku veľmi znepokojivého vývoja pandémie v Európe, kedy prichádzali desivé obrázky z Talianska, a Merkelová oznamovala 60 percentné nakazenie Nemecka dochádza k útlmu vývoja. Graf štátov V4 vyzerá pekne: Zdroj: http://datax.epizy.com/ Hlavným problémom je, že Európa nevie, čím je tento útlm daný. Či postupným premorením obyvateľstva, [...]

Ružín, čistenie, kombajn

Ružín je zaplavený odpadom, nádrž čistil špeciálny kombajn

05.08.2020 22:00

Čistenie vodnej nádrže Ružín stojí Slovenský vodohospodársky podnik ročne 60- až 80-tisíc eur. Teraz im pomohol špeciálny stroj.

libanon bejrút výbuch trosky

Libanon: Rozbuška či spúšťač očistnej katarzie

05.08.2020 18:42

Keby niekto chcel poslať Libanon do horúceho pekla, nemohol by si vybrať vhodnejší okamih.

bratislava povodeň riziko shmu

V Bratislave sa môže vyskytnúť povodeň, varuje SHMÚ

05.08.2020 14:15

Slovenský hydrometeorologický ústav vydal pre hlavné mesto výstrahu prvého stupňa.

jankovská

Jankovská ostáva za mrežami, Cvikovej súd vyhovel

05.08.2020 14:05, aktualizované: 16:05

Bývalá štátna tajomníčka Monika Jankovská je obvinená z trestných činov podplácania a prijímania úplatku.

jhpi

...budúcnosť už nie je čo bývala...

Štatistiky blogu

Počet článkov: 58
Celková čítanosť: 233810x
Priemerná čítanosť článkov: 4031x

Autor blogu