Založ si blog

Koronavírus a školstvo

Je fascinujúce, ako je školstvo napriek častým mediálnym správam o množstve šikovných ľudí pasívne.

Vyzerá to, že celý školský stav je mimo, že nevie nič o tom čo sa v oblasti epidémie koronavírusu deje, nemá plány, nemá nápady, nemá snahu.

 

Je možné, že táto epidémia má úmrtnosť “len” 2-3% takže nám poniektorým “len” pomrú rodičia či starí rodičia – takže – tak potichúčky – “môžeme na to dlabať” – hlavne neohroziť biznis.

 

Poznámka – vyššie uvedenú vetu som vo verbálnych a neverbálnych prejavoch odpozoroval od mnohých ľudí – ja osobne ju považujem za neprijateľnú a hraničiacu s fašistickým prístupom.

 

Ide o to, že školy sú miestom, kde sa pravidelne stretávajú deti. Deti sú síce voči tejto nákaze odolné, ale stávajú sa prenášačmi. Ocino príde z Talianska, nakazí deti, deti nakazia iné deti v škole a tie do donesú domov – rodičom, starým rodičom. (Pochopiteľne, nikto nebude tušiť, kto bol v Taliansku s malou hyperbolou – ani kto sa napratal surovými netopiermi, čo bude pre slovenského lekára – ktorý má dôsledne zvažovať cestovateľskú anamnézu – znamenať, že nakazený nemá „cestovateľskú anamnézu“ a pošle ho domov. Verejnou dopravou.)

 

Zdá sa, že vyššie uvedený holý fakt je už príliš komplikovaný nielen pre lekára (ktorý stále rozpráva o tom ako nákaza vznikla vo Wu-Chane na trhu s rybami, a treba zisťovať kto bol vo Wu-Chane alebo na trhu s rybami a nejesť surové netopiere), ale že táto úroveň abstrakcie je nedostupná aj pre slovenských učiteľov. (Naopak, povšimol som si zvýšenie školských ponúk na hromadné akcie, ktoré v tomto období môžu byť zľavnené a tak školstvo láduje školákov na hromadné podujatia aby si mohli čo najviac poodovzdávať svoje nákazy.)

 

Dnes už je jedno, kto bol v Číne alebo Taliansku. Po prázdninách sa mnohí vrátili z Talianska a mnohí si odležali či neodležali svoju nákazu doma, vybehli aj počas nemoci na mnohé miesta kde sa stretli s mnohými ľuďmi – že, pán premiér? O Wu-Chane to už dávno nie je. A moc už ani o Taliansku.

 

To podstatné je, že každé zabránenie prenosu chrípky z človeka na človeka znižuje potenciál geometrického rastu nákazy.

 

Že tento koronavírus má nízku nebezpečnosť, tak čo sa plašiť?

No tak to ste nepochopili podstatu. Nedostali ste sa z povrchu.

 

Podľa epidemiológa z článku uvedeného aj v tomto médiu sú (alebo v nedávnej dobe boli) na Slovensku dve ložiská nákazy vtáčej chrípky s predpokladanou mortalitou 50-100%. Akurát sa ešte nešíri zo zvieraťa na človeka. Vírusy ale neustále mutujú – taká je ich nátura, a pravdepodobnosť že sa môže objaviť vírus s vyššou nebezpečnosťou – je vyššia ako 0. Sme v globálnom svete kde sa nákaza dá preniesť na opačnú stranu Zeme do 24 hodín.

 

Takže hlavná otázka pre školstvo je:

Ako je možné, že školstvo už neprešlo na vopred pripravený plán zabezpečenia výuky z domovov? Máme Internet, Skype, maily, hromadné komunikácie cez tieto nástroje. Školstvo malo mať dávno pripravené a odladené tieto nástroje, preškolených učiteľov, poučených žiakov.

 

Budem hádať – že by preto, lebo školstvo žiadny taký plán a systém vypracovaný nemá?

 

To ozaj – pri tej neustále deklarovanej múdrosti – nás musí vždy všetko zastihnúť nepripravených?

Záver: Pripravte si systém pre výuku na diaľku, cez internet a uplatnite ho počas chrípkových období. Môže to zachrániť mnoho ľudí.

Koronavírus – drakonický rozdiel medzi mediálnymi vyhláseniami a realitou

30.03.2020

Najskôr si prečítajte tento príbeh. Je čerstvý. Podobných nájdete viacero. https://www.dalito.sk/viola-z-nemocnice-ako-to-v-zdravotnictve-nefunguje-a-uz-vobec-pocas-covid-19/ Drastický rozdiely medzi mediálne prezentovanou pripravenosťou a realitou. Slovenské zdravotníctvo dlhodobo prezentuje svoju selektívnu schopnosť niekoho z X ľudí liečiť za schopnosť a [...]

Koronavírus – a kšefty začali

29.03.2020

Slovensko vraj nepotrebuje rýchlotesty. Česko ich vezme všetkými desiatimi a hneď. Anglicko na rýchlotestoch chce založiť rozbeh ekonomiky. Rýchlotesty totižto detegujú aktívne protilátky COVID-19 IgM a IgG v ľudskej plazme, sére alebo celej krvi. Dokážu teda určiť, či niekto už má protilátky proti COVID-19 a teda prekonal nákazu, získal imunitu, a môže sa bez [...]

Koronavírus – zodpovedným stále nedochádza, čo sa blíži

28.03.2020

Zodpovední a elity netušili koľká bije v decembri / januári, napriek jasným dátam z Číny. A dnes sme v presne tej istej situácii. Zodpovední a elity už zasa netušia, a robia nedostatočné opatrenia. Znova a znova sa prezentujú vyjadrenia a dúfania naznačujúce, že ak to skončilo v Číne, skončí to len tak pre nič za nič aj tu. Napriek tomu čo sa už dlho [...]

štvorkoalícia / Matovič / Sulík / Remišová / Kollár /

Koaličná dohoda by mala byť podpísaná tento týždeň

31.03.2020 12:07

Povedal to predseda vlády Igor Matovič, ktorý avizoval jej podpísanie poslancami ešte minulý týždeň. Následne chce znenie koaličnej dohody zverejniť.

Robert Fico

Fico už nemá ochranku, nechce byť pod kontrolou Matoviča

31.03.2020 11:38, aktualizované: 12:14

O jej zrušení rozhodol minister vnútra Roman Mikulec na základe prehodnotenia potreby jej poskytovania.

koronavírus, Košice, testovanie

Zmätky okolo testovania stále trvajú

31.03.2020 11:30

Súkromné laboratóriá začali od pondelka testovať vlastných pacientov. Nikoho, kto prišiel z rizikových krajín. Samoplatcovia si zaplatia za test 70 eur.

Andrea Bučková

Novou rómskou splnomocnenkyňou vlády sa má stať Andrea Bučková

31.03.2020 11:18

Návrh na jej vymenovanie je v nezaradených materiáloch na rokovanie vlády.

jhpi

...budúcnosť už nie je čo bývala...

Štatistiky blogu

Počet článkov: 50
Celková čítanosť: 189229x
Priemerná čítanosť článkov: 3785x

Autor blogu