Založ si blog

Koronavírus a školstvo

Je fascinujúce, ako je školstvo napriek častým mediálnym správam o množstve šikovných ľudí pasívne.

Vyzerá to, že celý školský stav je mimo, že nevie nič o tom čo sa v oblasti epidémie koronavírusu deje, nemá plány, nemá nápady, nemá snahu.

 

Je možné, že táto epidémia má úmrtnosť “len” 2-3% takže nám poniektorým “len” pomrú rodičia či starí rodičia – takže – tak potichúčky – “môžeme na to dlabať” – hlavne neohroziť biznis.

 

Poznámka – vyššie uvedenú vetu som vo verbálnych a neverbálnych prejavoch odpozoroval od mnohých ľudí – ja osobne ju považujem za neprijateľnú a hraničiacu s fašistickým prístupom.

 

Ide o to, že školy sú miestom, kde sa pravidelne stretávajú deti. Deti sú síce voči tejto nákaze odolné, ale stávajú sa prenášačmi. Ocino príde z Talianska, nakazí deti, deti nakazia iné deti v škole a tie do donesú domov – rodičom, starým rodičom. (Pochopiteľne, nikto nebude tušiť, kto bol v Taliansku s malou hyperbolou – ani kto sa napratal surovými netopiermi, čo bude pre slovenského lekára – ktorý má dôsledne zvažovať cestovateľskú anamnézu – znamenať, že nakazený nemá „cestovateľskú anamnézu“ a pošle ho domov. Verejnou dopravou.)

 

Zdá sa, že vyššie uvedený holý fakt je už príliš komplikovaný nielen pre lekára (ktorý stále rozpráva o tom ako nákaza vznikla vo Wu-Chane na trhu s rybami, a treba zisťovať kto bol vo Wu-Chane alebo na trhu s rybami a nejesť surové netopiere), ale že táto úroveň abstrakcie je nedostupná aj pre slovenských učiteľov. (Naopak, povšimol som si zvýšenie školských ponúk na hromadné akcie, ktoré v tomto období môžu byť zľavnené a tak školstvo láduje školákov na hromadné podujatia aby si mohli čo najviac poodovzdávať svoje nákazy.)

 

Dnes už je jedno, kto bol v Číne alebo Taliansku. Po prázdninách sa mnohí vrátili z Talianska a mnohí si odležali či neodležali svoju nákazu doma, vybehli aj počas nemoci na mnohé miesta kde sa stretli s mnohými ľuďmi – že, pán premiér? O Wu-Chane to už dávno nie je. A moc už ani o Taliansku.

 

To podstatné je, že každé zabránenie prenosu chrípky z človeka na človeka znižuje potenciál geometrického rastu nákazy.

 

Že tento koronavírus má nízku nebezpečnosť, tak čo sa plašiť?

No tak to ste nepochopili podstatu. Nedostali ste sa z povrchu.

 

Podľa epidemiológa z článku uvedeného aj v tomto médiu sú (alebo v nedávnej dobe boli) na Slovensku dve ložiská nákazy vtáčej chrípky s predpokladanou mortalitou 50-100%. Akurát sa ešte nešíri zo zvieraťa na človeka. Vírusy ale neustále mutujú – taká je ich nátura, a pravdepodobnosť že sa môže objaviť vírus s vyššou nebezpečnosťou – je vyššia ako 0. Sme v globálnom svete kde sa nákaza dá preniesť na opačnú stranu Zeme do 24 hodín.

 

Takže hlavná otázka pre školstvo je:

Ako je možné, že školstvo už neprešlo na vopred pripravený plán zabezpečenia výuky z domovov? Máme Internet, Skype, maily, hromadné komunikácie cez tieto nástroje. Školstvo malo mať dávno pripravené a odladené tieto nástroje, preškolených učiteľov, poučených žiakov.

 

Budem hádať – že by preto, lebo školstvo žiadny taký plán a systém vypracovaný nemá?

 

To ozaj – pri tej neustále deklarovanej múdrosti – nás musí vždy všetko zastihnúť nepripravených?

Záver: Pripravte si systém pre výuku na diaľku, cez internet a uplatnite ho počas chrípkových období. Môže to zachrániť mnoho ľudí.

Čo za neuveriteľnú hlúposť je to „slovné hodnotenie“ „absolvoval“ na vysvedčení?

30.06.2020

Dnes som videl vysvedčenie žiaka 2. stupňa základnej školy. Za prvý polrok so slovným hodnotením typu „výborne“, „veľmi dobre“ atď. Je to slovný prepis číselnej známky, ktorá nesie informáciu o tom, aké výsledky žiak v jednotlivých predmetoch dosahoval. Čo som našiel za hodnotenie ku koncu školského roka? Je tam tzv. „slovné [...]

Sulík (SaS) ničí malých podnikateľov – aby poslúžil tým veľkým

01.05.2020

Ako inak sa dá rozumieť tomu, keď Sulík chce aby malí podnikatelia platili nájomné zo zatvorených obchodov kšeftárom s nájmami? No ale malí podnikatelia keďže majú uzavreté prevádzky nemajú nájom z čoho platiť. Ako to Sulík navrhuje riešiť? No socializáciou strát kšeftárov s nájmami: MÁ TO ZAPLATIŤ ŠTÁT, ČIŽE MÁME TO ZAPLATIŤ MY. Alebo nekompetentným [...]

Nová – neznáma – fáza vývoja pandémie

29.04.2020

Po mesiacoch spočiatku veľmi znepokojivého vývoja pandémie v Európe, kedy prichádzali desivé obrázky z Talianska, a Merkelová oznamovala 60 percentné nakazenie Nemecka dochádza k útlmu vývoja. Graf štátov V4 vyzerá pekne: Zdroj: http://datax.epizy.com/ Hlavným problémom je, že Európa nevie, čím je tento útlm daný. Či postupným premorením obyvateľstva, [...]

Ružín, čistenie, kombajn

Ružín je zaplavený odpadom, nádrž čistil špeciálny kombajn

05.08.2020 22:00

Čistenie vodnej nádrže Ružín stojí Slovenský vodohospodársky podnik ročne 60- až 80-tisíc eur. Teraz im pomohol špeciálny stroj.

libanon bejrút výbuch trosky

Libanon: Rozbuška či spúšťač očistnej katarzie

05.08.2020 18:42

Keby niekto chcel poslať Libanon do horúceho pekla, nemohol by si vybrať vhodnejší okamih.

bratislava povodeň riziko shmu

V Bratislave sa môže vyskytnúť povodeň, varuje SHMÚ

05.08.2020 14:15

Slovenský hydrometeorologický ústav vydal pre hlavné mesto výstrahu prvého stupňa.

jankovská

Jankovská ostáva za mrežami, Cvikovej súd vyhovel

05.08.2020 14:05, aktualizované: 16:05

Bývalá štátna tajomníčka Monika Jankovská je obvinená z trestných činov podplácania a prijímania úplatku.

jhpi

...budúcnosť už nie je čo bývala...

Štatistiky blogu

Počet článkov: 58
Celková čítanosť: 233808x
Priemerná čítanosť článkov: 4031x

Autor blogu