Založ si blog

Coronavirs 2019-nCov – odhad vývoja pre Slovensko

Každý, kto vie čo znamená slovo trend, a vidí dáta na

https://gisanddata.maps.arcgis.com/apps/opsdashboard/index.html?fbclid=IwAR0QD2Zym34fN5qWNyuD5c1x0hMGKQWrNiY-nXIQ-hfWgQpJ2DJIOWmzIlU#/bda7594740fd40299423467b48e9ecf6

si vie ľahko domyslieť čo ten trend znamená, a ak pozná aspoň Excel funkciu TREND si aj nahrubo spočítať kam ten trend vedie.

O SARS som nepísal nič, lebo nebolo o čom.

Teraz je situácia iná. Došlo k zásadnému rozdielu. Zatiaľ čo SARS bol nákazlivý až po prepuknutí príznakov ako je horúčka, Coronavirs 2019-nCov je nákazlivý 1 až 14 dní pred prepuknutím príznakov. To je dôvod, prečo sa nedá šírenie vírusu zastaviť na bránach letísk, staníc – nakazený človek môže až 14 dní šíriť vírus než sa príde na to že je nakazený.

 

 

 

Trend si už všimla aj svetová zdravotnícka organizácia a vyhlásila globálny stav núdze, včera 30. 1. 2020. Správa už na druhý deň zapadla v hromade balastu.

Teraz pár faktov

 • Trend vývoja sa denne zvyšuje koeficientom v rozsahu 1.2 až 1.5. To znamená že ak je nakazených 1000 ľudí, ďalší deň ich bude 1200 až 1500 (200 až 500 nových prípadov)
 • Prvé obete vírusu v Číne skončili smrťou. Rozdiel je v tom, že nedostali zdravotnú starostlivosť, alebo ju dostali neskoro a/lebo nedostatočne
 • USA a Austrália presunula svojich občanov z Číny, ale tak, že ich najskôr umiestnila na 14 dní do karantény – ako káže rozum.
 • Slovenskí občania – z včerajších správ – ak boli nakazení – s príznakmi z Číny pricestovali cez Frankfurt, kde ich naládovali do lietadla kde mohli šíriť nákazu, a tí ju potom šírili na Slovensku spolu s tými ktorých nakazili vo svojom okolí. Ak boli nakazení, nakazili množstvo Slovákov – koľkých to sa dozvieme do 14 dní. To je Slovensko / Európske riešenie. Karanténa? Rozum? Kdeže.
 • Niektoré krajiny (Rusko, USA a iné) pracujú na vývoji lieku. Odhad dostupnosti lieku pre verejnosť je až v budúcom roku. Až bude liek dostupný všade, až potom aj na Slovensku.
 • Na vyššie spomenutej stránke s dátami o vývoji nákazy sa koeficient nárastu počtu nakazených pohybuje medzi 1,2 až po 1.5. Nižšie je graf vývoja nákazy po jednotlivých dňoch začínajúci pri dvoch nakazených Slovákoch, ktorí než sa im prejavia príznaky nakazia množstvo ďalších ľudí, s použitím optimistického koeficientu 1.3:

Liečba na Slovensku

Slovenskí lekári a zdravotnícke zariadenia sú nepripravené, neinformované, je ich málo.

Nápor nebudú zvládať, nezvládajú ho ani mimo globálnej krízy.

Povedali by ste si že Číňania sú zaostalí. Zatiaľ čo tam sú ľudia schopní a ochotní nosiť aspoň rúšky na ústa, na Slovensku to nie je možné. Prečo? Rúšky u nás v lekárňach NEMAJÚ. Mimochodom, účinnosť rúšky klesá s každým výdychom a musia sa meniť minimálne denne. Podľa miestneho diskutéra po 2-4 hodinách.

Premiér bol aj na letisku a vyriešil tam úplné nič – nemal čo vyriešiť – nemáme nástroj ako zistiť že človek je nakazený – kým sa neprejavia príznaky. Izrael zakázal prílet lietadiel z Číny.

Číňania  si za týždeň postavia nemocnicu, sú schopní uzatvoriť mestá – to je výhoda diktatúry. My tú možnosť nemáme.

Slovenské zdravotníctvo je preťažené, nevýkonné, neschopné aj mimo globálnej krízy. Aj dnes nemáme niektoré lieky a liečby ktoré majú okolité krajiny. Nebude to inak ani v prípade liečby globálnej nákazy.

Slovenský / európsky prístup sa zameriava hlavne na “nešírenie paniky“. To je v poriadku ak dáta trendu ukazujú že nie je dôvod na paniku. Ak to tak nie je, je panika nástrojom ako zmeniť zaužívané stereotypy a radikálnejšie niečo zmeniť v záujme prežitia.

 

Na rozdiel od iných krajín sa Slovák nebude môcť spoľahnúť na zdravotníctvo a to či prežije bude záležať len na tom, ako si s nákazou poradí jeho imunita. Slovenský lekár poskytne len  formálnu liečbu – „niečo mu predpíšem aby som bol krytý“.

Ďalšie postrehy

 • Keďže biznis musí fičať (Šichtařová a reči o tom ako biznis utrpí ) za každých okolností a ekonomické parametre sú modla, budú sa potrebné opatrenia k obmedzeniu šírenia nákazy odsúvať až do doby kedy budú prakticky zbytočné. Dôsledkom bude ešte vyšší prepad ekonomických parametrov.
 • Európska únia je ako vždy neschopná, čuší
 • Až okolité krajiny prídu s opatreniami na uzatvorenie škôl, divadiel, pracovísk, hromadných stretnutí ľudí – pridá sa s malým oneskorením aj Slovensko – to je zatiaľ jediné pozitívum, že vieme prijať opatrenie aké bolo prijate v okolí. Negatívom je, že malo prísť už včera – potom už bude neskoro
 • Predvolebne témy koncom februára už budú o niečom celkom inom ako o Ficovi, voľby sa možno posunú, situácia ovplyvní volebnú účasť

Aké opatrenia by sa mali prijať

 

 • Už teraz vyhlásiť v školách chrípkové prázdniny. Úkolovať deti elektronicky. Darmo – síce žiadne dieťa nebolo v Číne, ale z Číny sa vrátil strýko, priniesol darčeky, je nakazený, nemá ešte príznaky a roznáša nákazu. Aj na deti a tie prenesú nákazu na ostatné deti v škole, a tie ju prenesú na rodičov. Aj na dôchodcov, tí ju roznesú v čakárni praktického lekára – medzi ľudí spomedzi ktorých nikto nebol v Číne a nespĺňa tzv. „znaky“ typu „bol v Číne“.
 • Pracujúcich poslať na homework všade, kde to je možné
 • Oficiálne vyzvať ľudí aby obmedzili pohyb na verejnosti
 • Systematicky redukovať všetky kontakty ľudí ktoré nie sú nutné – aj tak sa ich ostane dosť
 • Pripravovať sa v zdravotníckych zariadeniach na nápor nakazených
 • Edukovať lekárov aby vedeli čo majú robiť, aby Slováci zasa nevyhrali prvé miesto v úmrtnosti
 • Komunikovať s organizáciami a štátmi ktoré majú alebo vyvíjajú liek aby Slováci neboli poslední ktorí sa k nemu dostanú
 • Naplánovať núdzové zásobovanie pre prípad, že tu nastane situácia aká je dnes v Číne

 

Veľmi rád by som sa mýlil v závažnosti toho, čo sa v súvislosti s touto nákazou deje.

Čo za neuveriteľnú hlúposť je to „slovné hodnotenie“ „absolvoval“ na vysvedčení?

30.06.2020

Dnes som videl vysvedčenie žiaka 2. stupňa základnej školy. Za prvý polrok so slovným hodnotením typu „výborne“, „veľmi dobre“ atď. Je to slovný prepis číselnej známky, ktorá nesie informáciu o tom, aké výsledky žiak v jednotlivých predmetoch dosahoval. Čo som našiel za hodnotenie ku koncu školského roka? Je tam tzv. „slovné [...]

Sulík (SaS) ničí malých podnikateľov – aby poslúžil tým veľkým

01.05.2020

Ako inak sa dá rozumieť tomu, keď Sulík chce aby malí podnikatelia platili nájomné zo zatvorených obchodov kšeftárom s nájmami? No ale malí podnikatelia keďže majú uzavreté prevádzky nemajú nájom z čoho platiť. Ako to Sulík navrhuje riešiť? No socializáciou strát kšeftárov s nájmami: MÁ TO ZAPLATIŤ ŠTÁT, ČIŽE MÁME TO ZAPLATIŤ MY. Alebo nekompetentným [...]

Nová – neznáma – fáza vývoja pandémie

29.04.2020

Po mesiacoch spočiatku veľmi znepokojivého vývoja pandémie v Európe, kedy prichádzali desivé obrázky z Talianska, a Merkelová oznamovala 60 percentné nakazenie Nemecka dochádza k útlmu vývoja. Graf štátov V4 vyzerá pekne: Zdroj: http://datax.epizy.com/ Hlavným problémom je, že Európa nevie, čím je tento útlm daný. Či postupným premorením obyvateľstva, [...]

Ružín, čistenie, kombajn

Ružín je zaplavený odpadom, nádrž čistil špeciálny kombajn

05.08.2020 22:00

Čistenie vodnej nádrže Ružín stojí Slovenský vodohospodársky podnik ročne 60- až 80-tisíc eur. Teraz im pomohol špeciálny stroj.

libanon bejrút výbuch trosky

Libanon: Rozbuška či spúšťač očistnej katarzie

05.08.2020 18:42

Keby niekto chcel poslať Libanon do horúceho pekla, nemohol by si vybrať vhodnejší okamih.

bratislava povodeň riziko shmu

V Bratislave sa môže vyskytnúť povodeň, varuje SHMÚ

05.08.2020 14:15

Slovenský hydrometeorologický ústav vydal pre hlavné mesto výstrahu prvého stupňa.

jankovská

Jankovská ostáva za mrežami, Cvikovej súd vyhovel

05.08.2020 14:05, aktualizované: 16:05

Bývalá štátna tajomníčka Monika Jankovská je obvinená z trestných činov podplácania a prijímania úplatku.

jhpi

...budúcnosť už nie je čo bývala...

Štatistiky blogu

Počet článkov: 58
Celková čítanosť: 233772x
Priemerná čítanosť článkov: 4031x

Autor blogu