Založ si blog

Koronavírus – o dynamike rastu

Ďakujem za každý deň v ktorom sa neobjaví informácia o prvej nákaze nového koronavírusu na Slovensku.

 

To najlepšie čo sa môže stať je to, že k rozšíreniu vírusu na Slovensku dôjde až na konci alebo po konci chrípkového obdobia, kedy Slnko začne sterilizovať vírusy v ovzduší. To je totiž jediná globálna sila, ktorá má šancu s tým niečo urobiť.

Všetko ostatné hrá proti:

 • Biznis musí fičať, aj keď sa bude umierať. Nikto nezabráni podnikateľom loziť do Číny a rôznych iných krajín s nákazou. Proste to sem bude zavlečené, je to len otázka času
 • Zľahčovanie situácie hordami paranojikov ktorí tvrdia že
  • vymysleli to Amíci proti Číňanom (liek existuje a vírus útočí len na Číňanov)
  • vymysleli to Japonci proti Číňanom (liek existuje a vírus útočí len na Číňanov)
  • vymysleli to Rusi proti Číňanom (liek existuje a vírus útočí len na Číňanov)
  • už sme tu mali nákazy a my sme proste takí odolní že žiadna mutácia vírusu nám neublíži
 • Príprava Slovenska je skôr smiešna, Bratislava má napr. pripravených 48 lôžok
 • Dokonca aj WHO úplne neodôvodnene a totálne proti trendom v dátach a matematike naznačuje ústup nákazy, pričom dáta ukazujú, že opak je pravdou
 • Čína dokáže urobiť radikálne opatrenia, v demokracii to nie je také jednoduché

 

Tieto faktory otupujú obozretnosť a ostražitosť v tejto situácii.

Čo je ale najhoršie je neznalosť matematiky a trendu ktorý naznačujú dáta.

Vedeli ste, akú hrúbku dosiahne preložený papier s hrúbkou 0,1mm ako ho preložíte 51 krát?

Bude mať hrúbku väčšiu než je vzdialenosť medzi Zemou a Slnkom.

Sprostosť! Veď papier má 0,1mm! Áno, sprostosť ak ste mali z matematiky štvorku.

Aká je analógia so súčasnou vírusovou nákazou?

51 sú dni od prvej nákazy, preloženie papiera znamená že jeden nakazený nakazí len JEDNOHO človeka, než sa u neho prejavia príznaky, pôjde do karantény a nikoho ďalšieho nenakazí.

Prvé výskyty sú mierne. Najskôr jeden nakazený. Potom dvaja, nasleduje: 4, 8, 16, 32 – stále málo. Ale ďalší deň 64, a ďalší deň 128, a následne 256, 512, 1024, 2048, 4096, 8192, 16384.

Po 14 dňoch. A potom to začne byť zaujímavé: 32 768, 65 536, 131 072, 262 144, 524 288, 1 048 576, 2 097 152, 4 194 304, 8 388 608.

Taká je matematika, v prípade, že nakazený človek nakazí len jedného ďalšieho. Po 23 dňoch by mohli byť nakazení všetci Slováci.

Samozrejme, táto dynamika je v realite komplikovanejšia a iste by sa odlišovala od prostej mocniny 2. Od istej fázy sa zmení správanie ľudí a obmedzia stretávanie. Otázka bude či to bude dostatočne včas.

Teraz zachytili na Slovensku Číňanku, ktorá prišla z Číny pred mesiacom, a mesiac tu lozila po vonku, než prišla do nemocnice. Ak je nakazená skutočne nakazila len jednu osobu? Alebo 20 ľudí? Ak je počiatočný stav 20 dynamika nákazy sa radikálne urýchli.

 

Každé opatrenie ktoré obmedzuje kontakty medzi ľuďmi má vplyv na obmedzenie šírenia nákazy.

Čo by skutočne pomohlo je – po zistení prvej nákazy – zmraziť stretávanie ľudí na 14 dní a zatvoriť hranice, a počkať na prejavenie sa nakazených osôb. Takáto sprostosť – ktorá by ale pomohla –  pochopiteľne nie je možná – až som sa ju hanbil napísať, lebo biznis musí fičať vždy a „aj tak to urobili Amíci len na Číňanov“ a „nám sa nič nemôže stať“.

V skutočnosti, keď sa stretnete s človekom ktorý vám odprisahá že nikdy neopustil Slovensko môže byť nakazený. Lebo sa stretol doma so svojim dieťaťom, to sa stretlo v škole s kamarátom, ktorého ocko podnikateľ / cestovateľ sa vrátil z Číny kde sa nakazil. To sa nedá dohľadať, netušíte odkiaľ to môže prísť.

Aj tak apelujem na všetkých aby sa snažili pochopiť dynamiku exponenciálneho rastu, ktorú táto nákaza jednoznačne vykazuje.

Potrebujeme prežiť do konca sezóny, nechať vyvinúť očkovaciu vakcínu a zaočkovať sa do ďalšej sezóny. Aby sme boli pripravení na ďalšiu sezónu.

Pretože virológ na stránkach médií nás ubezpečil, že nemáme proti tomuto vírusu žiadny liek. Je teda lotéria ako sa s nákazou vysporiada naša imunita.

Ak je vyššie uvedené prehnané, len dobre pre nás všetkých.

Čo za neuveriteľnú hlúposť je to „slovné hodnotenie“ „absolvoval“ na vysvedčení?

30.06.2020

Dnes som videl vysvedčenie žiaka 2. stupňa základnej školy. Za prvý polrok so slovným hodnotením typu „výborne“, „veľmi dobre“ atď. Je to slovný prepis číselnej známky, ktorá nesie informáciu o tom, aké výsledky žiak v jednotlivých predmetoch dosahoval. Čo som našiel za hodnotenie ku koncu školského roka? Je tam tzv. „slovné [...]

Sulík (SaS) ničí malých podnikateľov – aby poslúžil tým veľkým

01.05.2020

Ako inak sa dá rozumieť tomu, keď Sulík chce aby malí podnikatelia platili nájomné zo zatvorených obchodov kšeftárom s nájmami? No ale malí podnikatelia keďže majú uzavreté prevádzky nemajú nájom z čoho platiť. Ako to Sulík navrhuje riešiť? No socializáciou strát kšeftárov s nájmami: MÁ TO ZAPLATIŤ ŠTÁT, ČIŽE MÁME TO ZAPLATIŤ MY. Alebo nekompetentným [...]

Nová – neznáma – fáza vývoja pandémie

29.04.2020

Po mesiacoch spočiatku veľmi znepokojivého vývoja pandémie v Európe, kedy prichádzali desivé obrázky z Talianska, a Merkelová oznamovala 60 percentné nakazenie Nemecka dochádza k útlmu vývoja. Graf štátov V4 vyzerá pekne: Zdroj: http://datax.epizy.com/ Hlavným problémom je, že Európa nevie, čím je tento útlm daný. Či postupným premorením obyvateľstva, [...]

Ružín, čistenie, kombajn

Ružín je zaplavený odpadom, nádrž čistil špeciálny kombajn

05.08.2020 22:00

Čistenie vodnej nádrže Ružín stojí Slovenský vodohospodársky podnik ročne 60- až 80-tisíc eur. Teraz im pomohol špeciálny stroj.

libanon bejrút výbuch trosky

Libanon: Rozbuška či spúšťač očistnej katarzie

05.08.2020 18:42

Keby niekto chcel poslať Libanon do horúceho pekla, nemohol by si vybrať vhodnejší okamih.

bratislava povodeň riziko shmu

V Bratislave sa môže vyskytnúť povodeň, varuje SHMÚ

05.08.2020 14:15

Slovenský hydrometeorologický ústav vydal pre hlavné mesto výstrahu prvého stupňa.

jankovská

Jankovská ostáva za mrežami, Cvikovej súd vyhovel

05.08.2020 14:05, aktualizované: 16:05

Bývalá štátna tajomníčka Monika Jankovská je obvinená z trestných činov podplácania a prijímania úplatku.

jhpi

...budúcnosť už nie je čo bývala...

Štatistiky blogu

Počet článkov: 58
Celková čítanosť: 233780x
Priemerná čítanosť článkov: 4031x

Autor blogu