Založ si blog

Fatálna chyba kapitalizmu

Davos, stretnutie ekonomického fóra a štatistiky Oxfamu:

  • „Osem najbohatších ľudí sveta vlastní toľko, čo polovica najchudobnejších ľudí sveta, ktorú tvorí 3,6 miliardy ľudí.“
  • „Jedno percento najbohatších si prilepšilo o viac ako desatinu, keď im denne na účtoch pribudlo ďalších 2.5 miliardy dolárov“
  • „Takmer rovnakým percentom sa pohli peniaze najchudobnejších 3,8 miliardy ľudí – ale opačným smerom – schudobneli“

Čím je to spôsobené a čo sa tu deje už desaťročia, a kam to smeruje?

 

Príčinou celého problému je súbeh dvoch faktorov:

  1. Všeobecne nízke IQ podnikateľov*
  2. Systémová vada kapitalizmu – bezhraničný zisk podnikateľa

IQ podnikateľa: Obzor podnikateľa je zúžený na dosahovanie zisku, stav svojho bankového účtu. Podnikateľ v skutočnosti nerozumie ničomu mimo tohto úzkeho obzoru. Situácia s IQ podnikateľa je tak zlá, že podnikateľ nechápe ani to, že ak nedá dostatočný príjem zamestnancovi (zamestnanca okradne o zaslúžený príjem), že toto je zároveň príčinou nízkej kúpnej sily obyvateľstva – ľudia nemajú za čo kupovať výrobky podnikateľov. V tomto sú ďalej na západe, kde sú príjmy ľudí dostatočné na to, aby podporovali svojou spotrebou podnikateľov.

 

Systémová vada kapitalizmu – bezhraničný zisk: Učebnice kapitalizmu hovoria, že zisk je dôvodom podnikania. Tak ako primerané množstvo chemikálie v lieku lieči, neprimerané množstvo tej istej chemikálie je jedom a môže zabíjať. Tak isto je to so ziskom. Neprimeranému zisku mala zabraňovať konkurencia. Tá prestala fungovať vo svetovom kapitalizme pred desaťročiami a na Slovensku nikdy nebola. Rozumný zisk by nezbedačoval obyvateľstvo, a neotváral nožnice príjmovej nerovnosti, a aj podnikateľ by vo svojom svedomí vedel, že nie je len neokrôchaný zlodej.

Učebnice kapitalizmu kedysi učili že kartel je pre kapitalizmus zlom ktorý musí byť odstránený,  a že zisk podnikania má byť vyvážený rizikom podnikania. Dnes je tolerovaný každý kartel. A podnikateľ neznáša žiadne riziko. Dokonca sa podnikatelia opovažujú súdiť sa o ušlý zisk – a sú úspešní – čo je jeden z dôkazov o tom, že podnikanie je bez rizika. Peniaze korumpujú a rakovina bezhraničného zisku podnikateľa metastázovala do politiky, kde sa politici stali osobami na výplatnej listine podnikateľov.

Marže podnikateľov dávno prekračujú hranice slušnosti a dosahujú niekoľkonásobky ceny toho čo produkujú, čo je považované za „správnu cenotvorbu“, namiesto tej „zlej“, kde sa spočítali náklady, pridala normálna marža a tak sa určila cena.

Konkurencia končí už na trhovisku, kde ak sa nejaká babička opováži znížiť dohodnutú cenu za mrkvičku, má problém.

O probléme sa nehovorí. Lebo hovorí sa len o tom, o čom chcú majitelia médií – podnikatelia. A to sú tie osoby, ktoré dovidia len po svoj bankový účet.

Dalo by sa pokračovať o súčasnom kapitalizme – ktorý je skôr podvodom v každom ohľade – ešte dlho.

 

Súbeh nízkeho IQ podnikateľa a systémovej vady kapitalizmu – bezhraničného zisku

Ak sa spojí neschopnosť podnikateľa vidieť ďalej ako je stav jeho bankového účtu a ničím neobmedzený zisk, máme tu smrteľný koktail otvárajúcich sa nožníc príjmovej nerovnosti – z tých najhlúpejších a najzbytočnejších dôvodov: podnikateľ chce mať stále viac – hoci už viac nepotrebuje, a pretože je hlúpy – nerozumie dosahom svojho konania. Politik nezasiahne, pretože je na výplatnej listine podnikateľa.

Kam to smeruje?

Podnikateľ chráni svoje nalúpené (nekresťanská / úžernícka cenotvorba je lúpež) statky. Preto si kúpi tryskáč, nehnuteľnosti rôzne po svete, zabezpečí sa trezormi, úkrytmi. Keďže podnikateľ* je hlúpy, nechápe, že táto kríza je globálna a jemu by pomohlo jedine ak by si tie nehnuteľnosti / trezory / zabezpečenie kúpil mimo územia tejto planéty. Ak sa zabezpečil zariadeniami na tejto planéte, no tak to je tá planéta, kde je tých 3.8 miliardy ľudí, ktorí si zákonite v určitej chvíli povedia dosť, pretože žiadne nožnice sa nedokážu roztvárať donekonečna.

Zmena systému môže byť revolučná a k horšiemu.

A to z neuveriteľne blbého dôvodu: Bezhraničná chamtivosť a hlúposť podnikateľov – ktorí neodkážu vidieť ďalej, ako po svoj bankový účet.

 

*Pod pojmom podnikateľ sa myslí priemerný – väčšinový podnikateľ – také obmedzené zvieratko čo nerieši nič iné ako čo najrýchlejšie a najviac zbohatnúť. Nie tých pár  podnikateľov, ktorí vidia aj ďalej ako len po vlastný bankový účet. Títo sú z hľadiska problému nepodstatní preto, lebo ich početnosť je nižšia ako štatistická chyba a teda nemajú vplyv na celok.

Čo za neuveriteľnú hlúposť je to „slovné hodnotenie“ „absolvoval“ na vysvedčení?

30.06.2020

Dnes som videl vysvedčenie žiaka 2. stupňa základnej školy. Za prvý polrok so slovným hodnotením typu „výborne“, „veľmi dobre“ atď. Je to slovný prepis číselnej známky, ktorá nesie informáciu o tom, aké výsledky žiak v jednotlivých predmetoch dosahoval. Čo som našiel za hodnotenie ku koncu školského roka? Je tam tzv. „slovné [...]

Sulík (SaS) ničí malých podnikateľov – aby poslúžil tým veľkým

01.05.2020

Ako inak sa dá rozumieť tomu, keď Sulík chce aby malí podnikatelia platili nájomné zo zatvorených obchodov kšeftárom s nájmami? No ale malí podnikatelia keďže majú uzavreté prevádzky nemajú nájom z čoho platiť. Ako to Sulík navrhuje riešiť? No socializáciou strát kšeftárov s nájmami: MÁ TO ZAPLATIŤ ŠTÁT, ČIŽE MÁME TO ZAPLATIŤ MY. Alebo nekompetentným [...]

Nová – neznáma – fáza vývoja pandémie

29.04.2020

Po mesiacoch spočiatku veľmi znepokojivého vývoja pandémie v Európe, kedy prichádzali desivé obrázky z Talianska, a Merkelová oznamovala 60 percentné nakazenie Nemecka dochádza k útlmu vývoja. Graf štátov V4 vyzerá pekne: Zdroj: http://datax.epizy.com/ Hlavným problémom je, že Európa nevie, čím je tento útlm daný. Či postupným premorením obyvateľstva, [...]

Ružín, čistenie, kombajn

Ružín je zaplavený odpadom, nádrž čistil špeciálny kombajn

05.08.2020 22:00

Čistenie vodnej nádrže Ružín stojí Slovenský vodohospodársky podnik ročne 60- až 80-tisíc eur. Teraz im pomohol špeciálny stroj.

libanon bejrút výbuch trosky

Libanon: Rozbuška či spúšťač očistnej katarzie

05.08.2020 18:42

Keby niekto chcel poslať Libanon do horúceho pekla, nemohol by si vybrať vhodnejší okamih.

bratislava povodeň riziko shmu

V Bratislave sa môže vyskytnúť povodeň, varuje SHMÚ

05.08.2020 14:15

Slovenský hydrometeorologický ústav vydal pre hlavné mesto výstrahu prvého stupňa.

jankovská

Jankovská ostáva za mrežami, Cvikovej súd vyhovel

05.08.2020 14:05, aktualizované: 16:05

Bývalá štátna tajomníčka Monika Jankovská je obvinená z trestných činov podplácania a prijímania úplatku.

jhpi

...budúcnosť už nie je čo bývala...

Štatistiky blogu

Počet článkov: 58
Celková čítanosť: 233783x
Priemerná čítanosť článkov: 4031x

Autor blogu